Rudy and his favourite boneKoerad on tuhandeid aastaid elanud ilma kuivtoidufirmadeta ja on dokumenteeritud hunte, kes elavad 35-aastaseks. Kahjuks meie lemmikute elu nii pikk ei ole ja kindlasti mõjutab seda nende elukeskkond, laisk eluviis ja toitumine.

Kehv ja koerale mitte loomuomane toitumine võib viia kasvuhäireteni, allergiateni, korduvate silma- ja kõrvapõletikeni, probleemideni seedimise, karva või nahaga. Koera elukvaliteedi juures sama oluline ka õige füüsiline aktiivsus ja vaimne stimulatsioon, mis peaks olema eakohane ja vastama selle tõu ja isendi vajadustele. On meeldiv, kui loomaarsti juurde tuleb minna vaid vaktsineerimiste ja tervisekontrollide pärast, mitte haiguste, põletike ja krooniliste hädade pärast.

Koer valib selle toidu, mille omanik talle ette paneb, aga kas ta valiks sarnase toidu ka looduses? Üha enam leidub koeratoite, mille koostis läheb väga kaugele sellest toiduvalikust, mida kiskjad looduses eelistaks, ent vastutus Sinu koera menüü eest lasub mitte kuivtoidufirmadel või loomaarstil, vaid sinul.

Me oleme eksperimenteerinud oma koerte peal mitmete erinevate kuivtoitudega ning jõudnud kombineeritud toitmisviisi juurde. Meie koerad söövad toortoitu ning naturaalset kuivtoitu. Kui kuivtoidu kasutamine on vältimatu, siis peab kindlasti eelistama sellist, mis ei sisaldaks säilitusaineid, kunstlikke lõhna- ja maitseaineid ning muud, mis võib kahjustada koera immuunsussüsteemi.

Kord nädalas soovitatakse kõikidele koertele (va kutsikad) üht “veepäeva”, mil nende seedeelundkond saab puhata.logo-bonaventura

BONAVENTURA KUIVTOIT

Erinevatest kuivtoitudest oleme jõudnud Bonaventura kuivtoidu juurde ja selle juurde jäänud. Mitmeaastased kogemused on meie valikut ainult õigustanud.

Selle toidu eelisteks on:

 • kõrge kvaliteediga tooraine – nii liha kui täisteravili (v.a. riis)– on pärit Saksamaa farmidest.
 • Tooraine allub rangele kvaliteedikontrollile.
 • Toitudes sisalduv liha  on sama kvaliteetne kui inimtoiduks kasutatav liha.
 • Ei ole kasutatud sünteetilisi värvi-, maitse ja säilitusaineid, sünteetilisi antioksüdante.
 • Toidule ei ole lisatud maisi ja sojat ning kondijahu.
 • Ei ole kasutatud GMO-d (geenmuundatud organisme).
 • 75-85% toidust moodustab töötlemata algkomponentidest naturaalne värske liha.

Täpsemalt saad lugeda:
http://www.bonaventura.de (saksa keeles)

MIS ON BARF (BONES AND RAW FOOD)

Lühidalt öeldes selline toortoit, mida valiks hunt endale taldrikusse. BARFi põhireeglid näevad ette koertele ja kassidele sellise toidu andmist, mis on neile loomuomane, toores, töötlemata nii küpsetamise mõttes kui ka säilitus-, lõhna- ja ja maitseainete poolest. Niisiis jäljendab see toitu, mida nad sööksid siis, kui nad elaksid vabas looduses.

BARF süsteemi järgi toitumine tähendab, et 60-80% toidust on toores looma- ja sealiha, kondid, kalkun, lammas, kana ja kala, muna; kord-kaks nädalas antakse siseelundeid; 20-40% riivitud juurvilju. Toidukordadest eraldi vőib anda ka puuvilju. Kõik peab olema toores, ka kondid ja luud ei tohi olla keedetud või küpsetatud.

BARF süsteemi looja on Ian Billinghurst, Austraalia loomaarst. Rohkem ingliskeelset infot:
http://www.ukbarfclub.co.uk/
http://www.barfworld.com/

SKANSENI MEETOD

Skansen on kennel, kus on kasvatatud alates 1951 aastast suuri kasvu tõuge nagu saksa lambakoer, rottweiler ja suuršnautser. Kasvataja on eriti uhke oma saavutuste üle düsplaasia-vastases võitluses, nimelt ei ole väidetavalt selles kennelis üle saja kasvatatud koera seas ühtegi kliinilise düsplaasiaga koera. Põhjuseks peab Skansen looduslikku, puhast toitu ja düsplaasia teket seostab ta koera organismis oleva loodusliku C-vitamiini puudumisega.

Näiteid menüüs sisalduvast: toores kanaliha koos luudega, tükeldatud toores lamba- ja vasikaliha, toores maks, magu, süda, neerud, toores muna, sardiinid sojaõliga, kodujuust, linaseemneõli 1 spl, toored riivitud köögiviljad ja juurviljad (lillkapsas, brokoli), riisipudru täisterariisist. Skanseni toitumisalaste nõuannete täpsemaks järgimiseks uuri nende kodulehte:
http://www.skansen.com/

Oleme kasutanud oma koerte toidu täiustamiseks juba aastaid GNLD toidulisandeid ja seda mitmetel põhjustel:

 • nende tootmisel kasutatakse eriliselt kontrollitud kvaliteetset toorainet,
 • nende taga on pikaajaline uurimistöö (Scietific Advisory Board),
 • nad on organismis 100% omastuvad,
 • nende mõju on koera pealt näha kiiresti ja pikaajaliselt.

Ka Skanseni toitumissoovituste seas leiab viited sama firma toidulisanditele:

 • Tre-En-En, täisterakontsentraat, mis varustab organismi lipiidide ja steroolidega, et rakud oleksid terved ja suudaksid toota energiat. 1 kapsel päevas – purk kestab 4 kuud.
 • C-vitamiin kauaomastuval kujul (Sustained Release Vitamin-C), Koerad vajavad looduslikku C-vitamiini ja osaliselt on nende organism võimeline seda ka sünteesima, kuid vähe. Keeruliseks teeb selle vitamiini lisamise fakt, et organism kasutab ära selle osa C-vitamiinist, mida just sel hetkel on vaja, ning saadab ülejäägi välja.
 • Sustained Release Vitamin-C toimib teistmoodi – tema kapsel laguneb maos aeglaselt ning eraldab C-vitamiini järk-järgult 8 tunni jooksul. 1 tablett päevas – purk kestab 4 kuud.
 • Formula IV, mitmetoimeline multivitamiin-toidulisand, sisaldab nelja komponenti: vitamiine, mineraalaineid, valke, lipiide/steroole. Eriti vajalik aktiivse eluviisiga koerte jaoks. 1 kapsel päevas – purk kestab 3 kuud.
 • Omega 3 + , nagu nimi ütleb, sisaldab see toidulisand omega 3 ja 6 rasvhappeid, mis on pärit puhastest vetest püütud lõhe lihast. Oluline selleks, et kaitsta südant, veresoonkonda, hoida karva korras, aidata põletike puhul, igemevaevuste vastu. 1-2 kapslit päevas – purk kestab 2-4 kuud.
 • Kal-Mag koos D-vitamiiniga, vajalik kasvavale orgamismile ja toitumise tasakaalustamiseks, kui koer sööb toorest liha. 1-2 tabletti päevas – purk kestab 3-6 kuud.
 • Acidophilus Plus, piimhappebakterid selleks, et hoida koerte ja kutsikate seedimine korras. Aitab ära hoida kutsikatel kõhulahtisust. Eriti oluline peale antibiootikumikuuri. 1 kapsel päevas – purk kestab 2 kuud.
 • Nisuiduõli + E-vitamiin, parim antioksüdant, kaitse vabade radikaalide vastu. Aitab korras hoida karva ja nahka, paraneda sisemistel haavadel. 1 kapsel päevas – purk peab vastu 3 kuud.
 • Garlic Allium Complex, preparaat, mis sisaldab mitmeid laugulisi: küüslauku, murulauku, mugulsibulat ja porrut. Aitab kujundada kaitset haiguste vastu, sh kõhuviirused, kennelköha. Küüslaugule omandatakse ka sise- ja välisparasiite peletavat toimet. Võib teha nädalaste kuuridena – karbist piisab kaheksaks kuuriks.

GNLD toidulisandite ja muude toodete kohta saad lugeda:
http://www.gnld.com, lisainfot samuti tel 50 40 116, e-mailil maarit (at) mybrand.ee.

KASVAVATE LABRADORIKUTSIKATE TOITMINE

Iga kutsikas on erinev oma vajaduste poolest, samuti erinevad ka pesakonnad. Seetõttu anname iga kutsikaga kaasa kirjaliku toitmisjuhendi, püüdes seda koostada võimalikult detailselt, kuid jättes ruumi painlikkusele, et koera söötmisest ei kujuneks omanikele lisakoormust ja peavalu.