MIDA TÄHENDAB HNPK?

Kuiva nina sündroom ehk pärilik nasaalne parakeratoos (HNPK[1]) on nahahaigus, mis kahjustab koera ninapeeglit. Kergematel juhtudel tekib ninapeegli äärde pisut kuiv ja krobeline riba, mis ei häiri koera elu ja jääb mõnikord ka inimesele märkamata. Raskematel juhtudel tekivad nina sisse sügavad lõhed ja veritsevad praod, mis vajavad ravi. On ka juhtumeid, kus kogu nina ja seda ümbritsevad limaskestad võivad depigmenteeruda.

Täielikult depigmenteerunud nina. Foto My Brand Labradors.

KELLEL SEDA ESINEB?

Haigus esineb labradori retriiveritel või nendest põlvnevatel segaverelistel koertel (labradoodle, labradoride ja kuldsete segud jne[2]). Haigus ilmneb alles suguküpseks saades, enamasti 6-12 kuu vanuses ja ilmneb mõlemast soost koertel. Samuti pole haigus seotud ühegi värviga, seda võib esineda nii mustadel, pruunidel kui kollastel labradoride. Haigus ei ole eluohtlik, ei põhjusta koerale muid vaevusi ja võib õnne korral tähendada vaid esteetilist probleemi.

Lõhedega nina enne ravi. Foto My Brand Labradors.

KUIDAS TEADA, KAS MU KOERAL ON SEE?

Kuigi kuivadest ninadest on kasvatajad kuulnud aastaid, ei ole HNPK diagnoosimine olnud lihtne ülesanne ja seda ei tunta ka tänapäeval iga kord ära. Aastate jooksul on esitatud versioone, et koer põletas nina vastu kuuma grilli ära või armastab kaevata ja ninaga maad künda, tal on päikeseallergia või luupus.

Haiguse nimetus ja kirjeldus ilmus kirjandusse alles alates 2000-ndate lõpus ja esimesena tuli tasulise geenitestiga välja Genoscoperi labor Soomes. Tänaseks pakuvad patendi alusel HNPK testi mimtmed laborid üle maailma ja testimine on jõudnud viimaste aastate jooksul populaarseks saada ka üle ookeani. Esialgsetel andmetel kannab HNPK geeni umbes 10% labradori retriiveritest, kes ise on siis vastavalt kas haiguse kandjad või põdejad[3].

HNPK testimine on lihtne ja kättesaadav kõigile ka kodustes tingimustes. Testimiseks võetakse koera põsest vatipulgaga proov ja saadetakse ümbrikus laborisse. Proovi võtmine on koerale valutu ja ei vaja narkoosi või tuimestust. Testi vastus annab tulemuseks ühe järgmistest variantidest: Normal (puhas, mutatsiooniga geeni ei leidu), Carrier (kandja, omab mutatsiooniga geeni) või Affected (haige, omab kahte mutatsiooniga geeni).

HNPK-d põhjustab geenimutatsioon SUV39H2 geenis[4]. Haigus pärandumisviis on monogeneetiliselt autosomaalne retsessiivne, mis tähendab, et haiguse ilmnemiseks on vaja saada mõlemalt vanemalt mutatsiooniga geen. Ehk kui koer on saanud kuiva nina sündroomi, siis peavad mõlemad ta vanemad olema vähemalt haiguse kandjad.

KUIDAS RAVIDA?

Haiguse ravimine tähendab ennekõike ninapeegli niisutamist ja vajadusel antibiootiliste salvide kasutamist. Kasvatajate foorumites jagatakse edukaid kogemusi E-vitamiinirikka toitumiskava ning looduslike salvide või hügieeniliste huulepulkade kasutamise kohta.

Sama nina peale ühekuulist ravi toidulisandite ja hügieenilise huulepulgaga. Foto My Brand Labradors.

KAS KUIVA NINAGA KOERI TOHIB ARETUSES KASUTADA?

Allpool on tabel, mis illustreerib HNPK pärandumismehhanismi:

Kuna kaks mutatsiooniga geeni võivad toota tulemuseks järglase, kes haiguse all kannatab, siis soovitatakse tungivalt paaritada mutatsiooni kandjaid vaid koertega, kelle testi tulemus on puhas, et vältida haigete kutsikate sündi.


 

[1] Hereditial Nasal Parakeratosis (ingl.k)

[2] Optigen http://www.optigen.com/opt9_hnpk_test.html

[3] Vt eelmist

[4] Jagannathan et al., (2013) A Mutation in the SUV39H2 Gene in Labrador Retrievers with Hereditary Nasal Parakeratosis (HNPK) Provides Insights into the Epigenetics of Keratinocyte Differentiation. PLOS Genetics, 9, e100384.