Kutsikas on kõige vastuvõtlikum uutele kogemustele enne 16-nädalaseks saamist ning iga uue olukorraga kohanemine on tema jaoks peale seda oluliselt keerulisem. Kunagi pole hilja alustada ning ka vanema koera puhul on võimalik teda hästi sotsialiseerida, see võtab lihtsalt rohkem aega ja kannatust.
“Kutsika 12 reeglit” on üldine juhend, mida võib kasutada pere-, töö- või sportkoera sotsialiseerimiseks. Kui seda teha õigel moel, annab see kutsikale hea kogemuste pagasi, teeb ta “pommikindlaks” ning aitab saada hakkama igasugustest ootamatutes olukordades. Paljud kasvatajad on alustanud kutsika harjutamist juba kutsikakastis (“kutsika 7 reeglit”)
Kõige selle juures on oluline, et liigutakse vastavalt kutsikale ja tema tempole ning kõikidest olukordadest väljub kutsikas eduelamuse ning positiivse emotsiooniga.
12-nädalaseks saades võiks olla teie kutsikas kogenud
- 12 erinevat pinda – puit, multš, rohi, asfalt/betoon, klaas, märg rohi, kruus, muda, liiv, lombid, metallrestid, ebatasased pinnad, metall, krõbisev foolium, kile, mullikile, laud, tool jne.
- 12 erinevat mõnguasja – karvased mänguasjad, kõvad mänguasjad, suured ja väikesed pallid, naljakalt kõlavad mänguasjad, puidust esemed, paber/kartongist esemed, piimapakid, metallist esemed jne.
- 12 erinevat kohta – eeshoov, teiste inimeste kodud, järv, tiik, jõgi, paat, lift, trepid, auto, liikuv auto, loomakliinik (lihtsalt “tere” ütlemiseks ja positiivse kogemuse saamiseks), gruumingusalong jne.
- 12 erinevat inimest väljaspool perekonda – täiskasvanud mehed, täiskasvanud naised, lapsed, eakad täiskasvanud, ratastoolis inimesed, karkudel inimesed, habemega inimesed, mütsidega inimesed, päikeseprillidega inimesed jne.
- 12 erinevat müra – avanev garaažiuks, uksekell, sireenid, laste mängimine, beebide nutt, võtmete kolin ja kukkumine, föön, suured veokid, lennuki müra, mootorrattad, pesumasinad, rulad, ostukärude veeremine, mootorpaadid, plaksutamine, vali laulmine, tolmuimejad, muruniidukid, panni kukkumine jne. On väga oluline jälgida oma kutsika kehakeelt selle harjutuse käigus, et tagada, et ta ei oleks hirmunud ega ebamugav. Vähendage kaugust objektini või müratasemeid, kuni ta tunneb end mugavalt, ja premeerige teda paljude maitsvate maiustuste ja kiitusega. Võtke aega, et õppida tundma koerte kehakeelt ja stressisignaale
- 12 kiiresti liikuvat objekti (ärge laske jahtida) – rulad, rulluisud, jalgrattad, autod, veoautod, paadid, inimesed/lapsed jooksmas, kassid, tõuksid, tolmuimejad, hobused jooksmas jne.
- 12 erinevat väljakutset – treppidest ülesminek, karbis ronimine/maha ronimine, tunneli läbimine, takistuste ületamine, uksest sisse ja välja minek, kõikuva laua peal kõndimine, peituse mängimine, üle millegi hüppamine, vannitamine jne.
- 12 korda nädalas käsitlemine pereliikme poolt – sülle tõstmine, rinnal hoidmine, põranda lähedal hoidmine omaniku juures, omaniku jalgade vahel hoidmine, pea hoidmine, kõrvadesse vaatamine, käppade hoidmine, selili hoidmine, küünte lõikamine, hammaste vaatamine jne.
- 12 erinevat anumat, millest süüa – kõikuv kauss, plastiktops, keraamiline tops, kohvitass, pirukataldrik, plastik, praepann, KONG mänguasi, koeraturvaline puslemänguasi, lusikaga söötmine jne.
- 12 erinevas kohas söömine – tagaaed, esiaed, puur, köök, kelder, magamistuba, pesuruum, sõbra maja, auto, kool, vann, kõrgel laual (järelvalve all), jne.